Committees

DEPARTMENT COMMITTEE LIST FOR SESSION 2016-17

S. No.

Name of Committee

Members

Designation

Signature

1

Examination

Shri Romesh Khare(Home Exam) I/c

PGT (English)

 

Shri Ramanuj (CBSE)  I/c

PGT(Chemistry)

 

Shri U.K. Valmiki

TGT (Maths)

 

Shri Pawan Pathak

P.R.T.

 

Shri Vinod Kumar

Sub Staff

 

2

Admission

Shri S.K. Rai  I/c

PGT (Economics)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

Smt. Shraddha Sahai

P.R.T.

 

3

Time-Table & Arrangement

Shri R.K. Gupta  I/c

P.G.T. (Maths)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

Smt. Shraddha Sahai

P.R.T.

 

4

Secondary & Senior Secondary Wing Discipline

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri R.K. Gupta

P.G.T. (Maths)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

5

Primary & Middle Wing Discipline

Smt. Mukul Nanda  I/c

T.G.T.(S.K.T)

 

Shri U.K. Valmiki

TGT (Maths)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

6

Cleanliness & Water Supply

Shri R.G. Prajapati  I/c

T.G.T.(Hindi)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Smt. Shraddha Saxena

T.G.T.(Science)

 

Miss. Shalini Nigam

T.G.T.(A.E.)

 

Shri P.N. Pathak

T.G.T.(W.E.T.)

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

7

Library

Shri R.K. Vishwakarma  I/c

Librarian

 

Shri S.N. Ram

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri P.N. Pathak

T.G.T.(W.E.T.)

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

Students Class 12th

 

 

8

Horticulture & Beautification

Shri R.G. Prajapati  I/c

T.G.T.(Hindi)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

Miss. Shalini Nigam

T.G.T.(A.E.)

 

Smt. Shraddha Saxena

T.G.T.(Science)

 

9

Scout & Guide

Shri D.R. Prajapati  I/c

TGT (Maths)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri Romesh Khare

PGT (English)

 

Shri P.N. Pathak

T.G.T.(W.E.T.)

 

10

Cubs & Bulbul

Smt. Aruna Awasthi  I/c

P.R.T.

 

Smt. Shiva Bhatele

P.R.T. (Music)

 

11

CCA & Morning Assembly

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Shri Arun Khewariya

T.G.T.(English)

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

Miss. Kamla Soni

P.R.T.

 

Smt. Shiva Bhatele

P.R.T. (Music)

 

 

12

Games And Sports

Shri T. D. Ram  I/c

P.R.T.

 

Shri Ramanuj

PGT(Chemistry)

 

Shri D.R. Prajapati

TGT (Maths)

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

13

Decoration

Miss. Shalini Nigam  I/c

T.G.T.(A.E.)

 

Smt. Sangeeta Saxena

P.G.T. (Hindi)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

Smt. Shraddha Sahai

P.R.T.

 

Shri C.L. Ahirwar

P.R.T.

 

14

First Add

Shri R.K. Gupta  I/c

P.G.T. (Maths)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Miss. Kamla Soni

P.R.T.

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

15

Condemnation

Honorable Chairmans Nominee  I/c

 

 

Principal

 

 

Stock I/c

 

 

16

Furniture

Shri R.K. Vishwakarma  I/c

Librarian

 

Shri R.K. Gupta

P.G.T. (Maths)

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

Shri Vinod Kumar

Sub Staff

 

17

R.T.I.

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri Arun Khewariya

T.G.T.(English)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

18

Academic

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri R.K. Gupta

P.G.T. (Maths)

 

Shri Arun Khewariya

T.G.T.(English)

 

Shri S.N. Ram

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri U.K. Valmiki

TGT (Maths)

 

19

N.C.C.

Shri P.K. Pathak  I/c

P.R.T.

 

Smt. Shraddha Sahai

P.R.T.

 

20

Flag Raising & Lowering

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri Romesh Khare

PGT (English)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri D.R. Prajapati

TGT (Maths)

 

Shri C.L. Ahirwar

P.R.T.

 

Shri Vinod Kumar

Sub Staff

 

21

Online Learning Program

Shri H.K. Verma  I/c

P.G.T. (Computer Science)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

Computer Instructor

 

 

22

Shala Darpan & Website updation

Shri H.K. Verma  I/c

P.G.T. (Computer Science)

 

Shri Romesh Khare

PGT (English)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

D.E.O.

 

 

23

Excursion and Adventure

Shri S.K. Rai  I/c

PGT (Economics)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Shri S.N. Ram

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri R.K. Vishwakarma

Librarian

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

24

A.E.P.

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri Romesh Khare

PGT (English)

 

Shri R.G. Prajapati

T.G.T.(Hindi)

 

Shri S.N. Ram

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri R. Kumar

T.G.T. (English)

 

Miss. Shalini Nigam

T.G.T.(A.E.)

 

25

Alumni Record

Shri Arun Khewariya  I/c

T.G.T.(English)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

26

Reception and Welcome

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

Shri I.A. Quireshi

T.G.T.(S.S.T)

 

Miss. Shalini Nigam

T.G.T.(A.E.)

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

Smt. Shraddha Sahai

P.R.T.

 

27

Grievance cell

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri I.A. Quireshi

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri U.K. Valmiki

TGT (Maths)

 

Shri C.L. Ahirwar

P.R.T.

 

28

Safety and Security of  Vidyalaya

Shri R.K. Gupta  I/c

P.G.T. (Maths)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri S.N. Ram

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

29

Handicapped Welfare

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri D.R. Prajapati

TGT (Maths)

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

Shri Joginder

L.D.C.

 

30

Checking of Pay Bills Attendance Register & Other Record

Shri R.K. Gupta  I/c

P.G.T. (Maths)

 

Shri P.N. Pathak

T.G.T.(W.E.T.)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

31

Purchase

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri R.K. Gupta

P.G.T. (Maths)

 

Shri I.A. Quireshi

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

I/C Teacher of Dept. for Which Purchase to be made

 

 

Associate Teacher of Dept. for Which Purchase to be made

 

 

32

Maintenance and Repair

Shri R.K. Gupta  I/c

P.G.T. (Maths)

 

Shri P.N. Pathak

T.G.T.(W.E.T.)

 

Smt. Shraddha Saxena

T.G.T.(Science)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

Shri Vinod Kumar

Sub Staff

 

33

Quarter Allotment

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri I.A. Quireshi

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri R.G. Prajapati

T.G.T.(Hindi)

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

34

Hindi Rajbhasha

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri R.G. Prajapati

T.G.T.(Hindi)

 

Smt. Mukul Nanda

T.G.T.(S.K.T)

 

35

Single Girl Child Monitoring

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri P.K. Pathak

P.R.T.

 

36

Moderation

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri R.K. Gupta

P.G.T. (Maths)

 

Shri L.L. Patel

P.G.T. (Commerce)

 

Shri S.K. Rai

PGT (Economics)

 

Shri Romesh Khare

PGT (English)

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

Shri A.K. Shrivastava

P.R.T.

 

37

Staff Welfare

Smt. Sangeeta Saxena  I/c

P.G.T. (Hindi)

 

Shri I.A. Quireshi

T.G.T.(S.S.T)

 

Shri R.G. Prajapati

T.G.T.(Hindi)

 

Shri Arun Khewariya

T.G.T.(English)

 

38

Eco Club

Smt. Shraddha Saxena I/c

T.G.T.(Science)

 

Mr. Romesh Khare

PGT (English)

 

Smt. Aruna Awasthi

P.R.T.

 

Mr. Pawan Pathak

P.R.T.

 

39

Computer Committee

Mr. H. K. Verma I/c

P.G.T. (CS)

 

Mr. L. L. Patel

P.G.T. (COMM)

 

Mrs. Shraddha Saxena

T.G.T. (Bio)

 

Mr. Pawan Pathak

P.R.T.